صنایع چوب آیین نامه ایمنی کارگاه صنایع چوب و رنگ کاری و MDF - صنایع چوب ایران
نماد اعتماد الکترونیکی logo-samandehi
ارسال آگهی

آیین نامه ایمنی کارگاه صنایع چوب و رنگ کاری و MDF

مقاله ها 2019-04-29

Untitled 17 - آیین نامه ایمنی کارگاه صنایع چوب و رنگ کاری و MDF

کارگران کارگاه نجاری ، در معرض خطرات بالقوه ای هستند که رعایت نکات ایمنی میتواند سلامت کارگران تضمین نماید. در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید تا ۱۰۷ بند از مقررات ایمنی کارگاه را مطالعه کنید.

فصل اول _ مقررات عمومی ایمنی کارگاه :

ماده ۱- کلیه کارگران شاغل در کارگاه بایستی با عملکرد دستگاه‌های موجود و خطرات احتمالی آن‌ها آشنایی داشته و همچنین آموزش‌های لازم را دیده باشند.
ماده ۲ – تراشه‌های چوب – خاک اره‌ها و غیره بایستی مرتباً از محل کارگاه خارج شوند تا کف کارگاه و محیط کار همواره تمیز و عاری از هرگونه ضایعات باشد.
ماده ۳- دستگاه‌های نجاری بایستی مجهز به تهویه موضعی باشند تا از انتشار و تجمع ضایعات چوب و خاک اره در کارگاه به‌ویژه بر روی قسمت‌های مختلف دستگاه جلوگیری شود.
ماده ۴- کلیه کانال‌ها و گودال‌ها – حفره‌ها و شیارهایی که در کف کارگاه و نزدیک به ماشین‌های اره جهت قرار دادن وسایل انتقال چوب (ترانسپورتر) یا برای آب روها احداث شده باید به‌وسیله نرده یا حفاظ مناسب محفوظ شود.
ماده ۵- قسمت‌های انتقال دهنده نیرو مانند تسمه فلکه‌ها – چرخ دنده‌ها – زنجیرها – نقاله‌ها فلکه‌های اصطکاکی – بازوهای لنگ – غلتک‌ها و همچنین دیگر قسمت‌هایی که امکان درگیری بالباس کار و یا بدن کارگر را دارند بایستی به حفاظ مناسب، محکم، مقاوم و ایمن مجهز شوند.
ماده ۶- نظافت – تعمیر – سرویس و تنظیم دستگاه‌های مختلف نجاری و درودگری و غیره بایستی فقط زمان خاموش بودن دستگاه صورت پذیرد.
ماده ۷- به کارگران شاغل در این صنعت بایستی به‌تناسب نوع فعالیت و کار وسایل حفاظت فردی متناسب مانند لباس کار – کلاه ایمنی – ماسک تنفسی – کفش کار – عینک – دستکش _ گوشی – حفاظ تلقی صورت و غیره تحویل داده شود.
ماده ۸- تنظیم حفاظ‌ها یا وسایل هدایت کننده چوب هنگام روشن بودن دستگاه‌ها ممنوع است.
ماده ۹- تجهیزات برقی مانند تخته کلیدها – کلیدهای چاقویی و غیره بایستی به نحو مطمئن و ایمن
در داخل محفظه مناسبی نصب گردد و پیرامون آن‌ها، بر روی زمین فرش عایق گسترده شود.
ماده ۱۰ – در اطراف دستگاه‌های نجاری و در نقاط خطرآفرین آن‌ها بایستی کلیدهای قطع
اضطراری برق به‌طور مشخص و به تعداد کافی نصب و در دسترس کارگران قرار گیرد تا در هنگام بروز خطر قابل استفاده باشد.
ماده ۱۱ – حذف کردن حفاظ‌ها، گیره‌ها و هرگونه تجهیزات جانبی ایمنی، از دستگاه‌های نجاری ممنوع هست.
ماده ۱۲ – برای راندن و هل دادن قطعات چوب در هنگام کار با دستگاه رنده یا اره و موارد مشابه بایستی از دستگیره مخصوص بار دادن استفاده نمود.
ماده ۱۳ – در ماشین‌های اره چوب بری، الکتروموتور و یا قسمت محرک دستگاه بایستی دارای قدرت کافی باشد تا احتمال گیر کردن تیغه اره در داخل چوب از بین برود.
ماده ۱۴ – دندانه‌های اره باید متناسب با جنس چوب و نوع برش باشد.
ماده ۱۵ – تیغه اره باید بدون ترک بوده و به بهترین وضع نگهداری شود و چپ و راست کردن و تیز کردن آن دقیقاً انجام گردد.
ماده ۱۶ – فاصله بین دیوار و میز کار نباید از ۴۵ سانتیمتر کمتر باشد و در صورتی که این فاصله را برای عبور کارگر در نظر گرفته باشند از ۹۰ سانتیمتر کمتر نباشد.
ماده ۱۷ – فاصله بین سطح میز کار و سقف کارگاه یا اشیاء و وسایلی که به سقف نصب شده نباید کمتر از ۲ متر باشد.
ماده ۱۸ – در محل‌هایی که عبور از روی غلتک‌ها و نوارهای نقاله ضروری باشد باید پله‌ها یا پل‌هایی تعبیه گردد که مجهز به نرده حفاظتی باشد.
ماده ۱۹ – لباس کار کارگران بایستی به نحوی باشد که علاوه بر سهولت و راحتی در انجام کار، از درگیر شدن قسمت‌های مختلف آن با قطعات گردنده و متحرک دستگاه‌ها جلوگیری به عمل آورد.
ماده ۲۰ – از قرار دادن هرگونه مواد اعم از مواد اولیه یا در دست ساخت یا تولید شده در مسیر حرکت وسایل متحرک و عبور و مرور کارگران در کارگاه خودداری گردد.

ماده ۲۱ – کلیه سیم‌ها و کابل‌های برق اضافی از محیط کارگاه بایستی جمع آوری گردد و لازم است سیم‌ها و کابل‌های مورد استفاده از داخل کانال‌ها و یا لوله‌های مخصوص و مناسب عبور داده شود.

ماده ۲۲ – تخته‌ها و الوارها باید به‌گونه‌ای به دیوار تکیه داده شود که احتمال سقوط و لغزش آن‌ها وجود نداشته باشد.
ماده ۲۳ – دیواری که برای تکیه دادن تخته‌ها و الوارها استفاده می‌شود بایستی استقامت و استحکام کافی متناسب با بار وارده را داشته باشد.
ماده ۲۴ – تخته‌های نئوپان و مواد مشابه بایستی به‌صورت افقی بر روی زمین قرار داده شوند و در صورتی که لازم است به‌طور عمودی قرار گیرند باید از تکیه گاه‌های مطمئن مانند خرک استفاده شود.
ماده ۲۵ – تنه درخت – الوار – چوب و تخته و همچنین تولیدات کارگاهی بایستی در محل مناسب
به نحو ایمن نگهداری شوند تا از سقوط و لغزش آن‌ها ممانعت به عمل آید. ماده ۲۶ – برای جلوگیری از وصل شدن ناگهانی برق و حرکت نمودن دستگاه بایستی حتماً در میسر اصلی برق از کنداکتورهای مناسب استفاده شود.
ماده ۲۷ – کارفرمایان یا مسئولین واحدها موظف‌اند از ورود افراد متفرقه به قسمت‌های مختلف کارگاه جلوگیری نمایند.

بدون برچسب

55 بازدید کل ، 1 امروز

  

تبلیغات

ارسال نظر

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر خود را ارسال کنید.

 • pichdasty 50x50 - معرفی انواع گیره نجاری

  معرفی انواع گیره نجاری

  با در 2019-05-13 - 0 نظرات

  گیره نجاری گیره نجاری یکی از ابزارهای پر کاربرد و مفید مهم در صنایع چوب و MDF است. از گیره نجاری در موارد بسیاری می‌توان استفاده کرد و کارکرد خاصی را نمی‌توان برای آن مشخص نمود. در واقع گیره نگهدارندِ و اتصال دهنده‌ی دو قطعه کار به یکدیگر است.دنیای نجاری امروز مدرن تر از قبل […]

 • img 20171223 180437 2261736588547 50x50 - لمبه چوبی چیست و چه مزایای در سقف خانه دارد

  لمبه چوبی چیست و چه مزایای در سقف خانه دارد

  با در 2019-05-18 - 0 نظرات

  لمبه یکی از محبوب‌ترین دیوار پوش‌های مورد استفاده در ساختمان‌های ایرانی است. لمبه چوبی معمولاً از برش‌های چوب کاج ساخته می‌شوند. چوب کاج به واسطه ارزان بودن و مقاومت در برابر رطوبت و حشرات یکی از مناسب‌ترین گونه‌های چوب برای ساخت لمبه است. در این نوشته به معرفی لمبه چوبی و خصوصیات آن می‌پردازیم. با […]

 • learn painting 50x50 - معرفی انواع رنگ چوب

  معرفی انواع رنگ چوب

  با در 2019-05-05 - 0 نظرات

  رنگ چوب انواع مختلفی دارد و روش‌های مختلفی برای اجرای رنگ بر روی چوب وجود دارد. شاید شما تجربه‌ای از رنگ کاری چوب نداشته باید و این سؤال برایتان پیش آمده باشد که چه رنگی مناسب چوب است؟ انتخاب رنگ بر اساس، نوع سازه، محل استفاده از سازه، شرایط آب و هوایی، شرایط دمایی، شرایط […]

 • چوب 10 50x50 - معرفی و خرید انواع منگنه کوب بادی مناسب صنعت چوب در بازار ایران

  معرفی و خرید انواع منگنه کوب بادی مناسب صنعت چوب در بازار ایران

  با در 2019-05-09 - 0 نظرات

  منگنه کوب بادی یکی از ابزارهایی است که در صنعت چوب کاربردهای فراوانی دارد. مبل سازها، نجارها، درب سازها، پالت سازها و دیگر اساتید از مخاطبین اصلی منگنه کوب بادی هستند. البته منگنه کوب فقط با فشار هوا کار نمی‌کند و امروزه برخی تولیدکننده‌ها اقدام به ساخت منگنه کوب و میخکوب برقی نیز کرده‌اند. در […]

 • 4 1 50x50 - خم کردن چوب با سه روش

  خم کردن چوب با سه روش

  با در 2019-04-25 - 0 نظرات

  خم کردن چوب با اين 3 روش به سادگي چوب را خم کنيد. در اکثر پروژه‌هاي چوبي از صفحه‌هاي صاف استفاده مي‌شود، اما گاهي لازم است چوب را خم کنيد. خم چوب پروژه را منحصر به فرد مي‌کند. روش‌هاي مختلفي براي خم کردن چوب وجود دارد که هر يک مزايا و معايب خود را دارد. […]