صنایع چوب آیین نامه ایمنی کارگاه صنایع چوب و رنگ کاری و MDF - صنایع چوب ایران
logo-samandehi
ارسال آگهی

آیین نامه ایمنی کارگاه صنایع چوب و رنگ کاری و MDF

مقاله ها 2019-04-29

Untitled 17 - آیین نامه ایمنی کارگاه صنایع چوب و رنگ کاری و MDF

کارگران کارگاه نجاری ، در معرض خطرات بالقوه ای هستند که رعایت نکات ایمنی میتواند سلامت کارگران تضمین نماید. در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید تا ۱۰۷ بند از مقررات ایمنی کارگاه را مطالعه کنید.

فصل اول _ مقررات عمومی ایمنی کارگاه :

ماده ۱- کلیه کارگران شاغل در کارگاه بایستی با عملکرد دستگاه‌های موجود و خطرات احتمالی آن‌ها آشنایی داشته و همچنین آموزش‌های لازم را دیده باشند.
ماده ۲ – تراشه‌های چوب – خاک اره‌ها و غیره بایستی مرتباً از محل کارگاه خارج شوند تا کف کارگاه و محیط کار همواره تمیز و عاری از هرگونه ضایعات باشد.
ماده ۳- دستگاه‌های نجاری بایستی مجهز به تهویه موضعی باشند تا از انتشار و تجمع ضایعات چوب و خاک اره در کارگاه به‌ویژه بر روی قسمت‌های مختلف دستگاه جلوگیری شود.
ماده ۴- کلیه کانال‌ها و گودال‌ها – حفره‌ها و شیارهایی که در کف کارگاه و نزدیک به ماشین‌های اره جهت قرار دادن وسایل انتقال چوب (ترانسپورتر) یا برای آب روها احداث شده باید به‌وسیله نرده یا حفاظ مناسب محفوظ شود.
ماده ۵- قسمت‌های انتقال دهنده نیرو مانند تسمه فلکه‌ها – چرخ دنده‌ها – زنجیرها – نقاله‌ها فلکه‌های اصطکاکی – بازوهای لنگ – غلتک‌ها و همچنین دیگر قسمت‌هایی که امکان درگیری بالباس کار و یا بدن کارگر را دارند بایستی به حفاظ مناسب، محکم، مقاوم و ایمن مجهز شوند.
ماده ۶- نظافت – تعمیر – سرویس و تنظیم دستگاه‌های مختلف نجاری و درودگری و غیره بایستی فقط زمان خاموش بودن دستگاه صورت پذیرد.
ماده ۷- به کارگران شاغل در این صنعت بایستی به‌تناسب نوع فعالیت و کار وسایل حفاظت فردی متناسب مانند لباس کار – کلاه ایمنی – ماسک تنفسی – کفش کار – عینک – دستکش _ گوشی – حفاظ تلقی صورت و غیره تحویل داده شود.
ماده ۸- تنظیم حفاظ‌ها یا وسایل هدایت کننده چوب هنگام روشن بودن دستگاه‌ها ممنوع است.
ماده ۹- تجهیزات برقی مانند تخته کلیدها – کلیدهای چاقویی و غیره بایستی به نحو مطمئن و ایمن
در داخل محفظه مناسبی نصب گردد و پیرامون آن‌ها، بر روی زمین فرش عایق گسترده شود.
ماده ۱۰ – در اطراف دستگاه‌های نجاری و در نقاط خطرآفرین آن‌ها بایستی کلیدهای قطع
اضطراری برق به‌طور مشخص و به تعداد کافی نصب و در دسترس کارگران قرار گیرد تا در هنگام بروز خطر قابل استفاده باشد.
ماده ۱۱ – حذف کردن حفاظ‌ها، گیره‌ها و هرگونه تجهیزات جانبی ایمنی، از دستگاه‌های نجاری ممنوع هست.
ماده ۱۲ – برای راندن و هل دادن قطعات چوب در هنگام کار با دستگاه رنده یا اره و موارد مشابه بایستی از دستگیره مخصوص بار دادن استفاده نمود.
ماده ۱۳ – در ماشین‌های اره چوب بری، الکتروموتور و یا قسمت محرک دستگاه بایستی دارای قدرت کافی باشد تا احتمال گیر کردن تیغه اره در داخل چوب از بین برود.
ماده ۱۴ – دندانه‌های اره باید متناسب با جنس چوب و نوع برش باشد.
ماده ۱۵ – تیغه اره باید بدون ترک بوده و به بهترین وضع نگهداری شود و چپ و راست کردن و تیز کردن آن دقیقاً انجام گردد.
ماده ۱۶ – فاصله بین دیوار و میز کار نباید از ۴۵ سانتیمتر کمتر باشد و در صورتی که این فاصله را برای عبور کارگر در نظر گرفته باشند از ۹۰ سانتیمتر کمتر نباشد.
ماده ۱۷ – فاصله بین سطح میز کار و سقف کارگاه یا اشیاء و وسایلی که به سقف نصب شده نباید کمتر از ۲ متر باشد.
ماده ۱۸ – در محل‌هایی که عبور از روی غلتک‌ها و نوارهای نقاله ضروری باشد باید پله‌ها یا پل‌هایی تعبیه گردد که مجهز به نرده حفاظتی باشد.
ماده ۱۹ – لباس کار کارگران بایستی به نحوی باشد که علاوه بر سهولت و راحتی در انجام کار، از درگیر شدن قسمت‌های مختلف آن با قطعات گردنده و متحرک دستگاه‌ها جلوگیری به عمل آورد.
ماده ۲۰ – از قرار دادن هرگونه مواد اعم از مواد اولیه یا در دست ساخت یا تولید شده در مسیر حرکت وسایل متحرک و عبور و مرور کارگران در کارگاه خودداری گردد.

ماده ۲۱ – کلیه سیم‌ها و کابل‌های برق اضافی از محیط کارگاه بایستی جمع آوری گردد و لازم است سیم‌ها و کابل‌های مورد استفاده از داخل کانال‌ها و یا لوله‌های مخصوص و مناسب عبور داده شود.

ماده ۲۲ – تخته‌ها و الوارها باید به‌گونه‌ای به دیوار تکیه داده شود که احتمال سقوط و لغزش آن‌ها وجود نداشته باشد.
ماده ۲۳ – دیواری که برای تکیه دادن تخته‌ها و الوارها استفاده می‌شود بایستی استقامت و استحکام کافی متناسب با بار وارده را داشته باشد.
ماده ۲۴ – تخته‌های نئوپان و مواد مشابه بایستی به‌صورت افقی بر روی زمین قرار داده شوند و در صورتی که لازم است به‌طور عمودی قرار گیرند باید از تکیه گاه‌های مطمئن مانند خرک استفاده شود.
ماده ۲۵ – تنه درخت – الوار – چوب و تخته و همچنین تولیدات کارگاهی بایستی در محل مناسب
به نحو ایمن نگهداری شوند تا از سقوط و لغزش آن‌ها ممانعت به عمل آید. ماده ۲۶ – برای جلوگیری از وصل شدن ناگهانی برق و حرکت نمودن دستگاه بایستی حتماً در میسر اصلی برق از کنداکتورهای مناسب استفاده شود.
ماده ۲۷ – کارفرمایان یا مسئولین واحدها موظف‌اند از ورود افراد متفرقه به قسمت‌های مختلف کارگاه جلوگیری نمایند.

منبع : www.ichoob.ir

بدون برچسب

126 بازدید کل ، 1 امروز

  

تبلیغات

ارسال نظر

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر خود را ارسال کنید.

 • DW625E A1 Detail 0 1 50x50 - ۶ کاربرد اور فرز نجاری

  ۶ کاربرد اور فرز نجاری

  با در 2019-08-08 - 0 نظرات

  اور فرز یا فرز دستی یکی از دستگاه‌های پر استفاده در صنایع چوب است. این دستگاه را تقریباً می‌توان در تمامی کارگاه‌های صنعت چوب یافت. جد بزرگوار اور فرز همان فرز میزی یا فرز صندوقی و فرزندان خلف آن، همین دستگاه‌های CNC تراش مورد استفاده در صنعت چوب هستند! شاید با مطالعه جمله بالا به […]

 • screws 1 300x191 50x50 - آشنایی با انواع پیچ خودکار نجاری

  آشنایی با انواع پیچ خودکار نجاری

  با در 2019-08-27 - 0 نظرات

  امروزه با توسعه و پیشرفت صنعت نجاری پیچ خودکار بیشتر از همیشه کاربرد پیدا کرده و نقش مهمی را در این صنعت ایفا می نمایند.درگذشته بیشتر اتصالات بوسیله چسب و میخ انجام میگرفت ولی با توسعه و پیشرفت صنعت و معرفی انواع ورق ها و مصنوعات چوبی استفاده از پیچ ها در صنعت نجاری افزایش […]

 • images 50x50 - معرفی تیغه فرز نجاری

  معرفی تیغه فرز نجاری

  با در 2019-10-08 - 0 نظرات

  معرفی تیغه فرز نجاری تیغه‌های اور فرز  از ابزارهای پرکاربرد در صنعت چوب و نجاری هستند و تنوع ان ها بسیار زیاد میباشد برای خرید این نمونه از تیغه ها با مراجعه به فروشگاه های فروش ابزار میتوانید بسته به نیاز خود انها را انتخاب و خرید نمایید البته نکته بسیار مهم در خرید این […]

 • 1 50x50 - لولا گازور چیست

  لولا گازور چیست

  با در 2019-10-08 - 0 نظرات

  لولا گازورساده یا همان  لولا گازور معمولی که برخی با نام لولا فنری یا لولا کابینت و یا  لولا گازور میشناسند یکی از رایج ترین محصولات جهت نصب کابینت می باشد. لولا گازور ساده به دو نوع  لولا گازور ساده تک مرحله و  لولا گازور دومرحله تقسیم میشود که در ایران اغلب از  لولا گازور تک مرحله استفاده  میشود. لولا گازور دارای […]