صنایع چوب تشریح اولویت‌ها در توسعه زراعت چوب/استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی - صنایع چوب ایران
نماد اعتماد الکترونیکی logo-samandehi
ارسال آگهی

تشریح اولویت‌ها در توسعه زراعت چوب/استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی

اخرین اخبار 2019-06-27

1749075 - تشریح اولویت‌ها در توسعه زراعت چوب/استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی

مجری طرح توسعه زراعت چوب گفت: اولویت برنامه‌ریزی در توسعه زراعت چوب در برنامه ششم توسعه، به کارگیری ظرفیت‌های مالی و تخصصی بخش خصوصی به ویژه در صنایع چوب است.

طالب امین پور گفت: با توجه به برنامه استراحت جنگل و ممنوعیت بهره برداری چوب از جنگل های شمال کشور، توجه به توسعه زراعت چوب از اولویت های ویژه ای برخوردار شده و گستردگی و ابعاد تعهدآور برنامه توسعه زراعت چوب، با توجه به مبانی، تکالیف قانونی و توقعات بیرونی، لزوم تقویت ساختار و امکانات برای برنامه ریزی و پیگیری امور تا حصول نتیجه را طلب می کند.

وی آخرین آمار مصرف چوب خام در صنایع سلولزی کشور را سالانه ۶ میلیون و ۶۹۰ هزار متر مکعب اعلام و تصریح کرد: از این مقدار حدود یک  میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب سهم واردات بوده که این رقم معادل ۱۸درصد کل مصرف صنایع چوب است؛ ضمن اینکه رقمی معادل  ۴ میلیون و ۷۰۰هزار مترمکعب چوب مصرفی از محل زراعت چوب، ضایعات چوبی و باغی تامین می شود و میزان چوب های جنگلی مصرف شده معادل ۷۷۸هزار مترمکعب است.

طالب امین پور یادآور شد: با توجه به احداث واحد های جدید صنعتی و درحال احداث صنایع به تعداد ۲۶ واحد با نیاز مصرفی سالانه ۶ میلیون و پانصد هزار مترمکعب چوب، لذا تا پایان برنامه ششم توسعه نیاز مصرفی سالانه چوب صنایع سلولزی به میزان ۱۳ میلیون و یکصد و نود هزار متر مکعب خواهد رسید که بایستی برای از بین بردن خلای نیاز مصرفی چوب در کوتاه مدت، سهم واردات چوب و سهم زراعت چوب در میان مدت و بلند مدت توسعه یابد.

مجری طرح توسعه زراعت چوب سازمان جنگل ها، افزایش سطح زیر کشت و افزایش عملکرد در واحد سطح، تنظیم منطقی واردات و صادرات چوب، منطقی نمودن قیمت این محصول و افزایش پتانسیل و شرایط درآمدزایی و ارزآوری محصول را از جمله راهکارهای ارتقای ضریب موفقیت توسعه زراعت چوب برشمرد و عوامل و فرصت های تاثیرگذار در توسعه زراعت چوب را، وجود مبانی و تکالیف مندرج در قوانین و مصوبات، گسترش گروههای ذینفع در ارتباط با توسعه زراعت چوب، آمادگی صنایع برای همکاری در توسعه و تولید نهال و ارائه بسته حمایتی و وجود ظرفیت های علمی و فنی در بخش های تحقیقاتی و طرح پوشش بیمه ای زراعت چوب نام برد.  

امین پور، سطح موجود زراعت چوب در کشور را درحال حاضر ۲۲۳ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: عمده منابع تولید چوب با توجه به ظرفیت های آب و خاک مربوط به استان های شمالی کشور، منطقه زاگرس مرکزی، شمالی و ارسباران است.

وی اهداف کمی توسعه زراعت چوب در برنامه ششم توسعه را ۷۵ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: بر اساس برآورد تخمینی نتیجه اجرایی عملیات برنامه ششم در تولید چوب تا حدود ۵ میلون متر مکعب خواهد بود.

به گفته مجری طرح زراعت چوب، با توجه به ظرفیت های اعتباری در سال ۹۶ مقرر شد حدود ۷هزار هکتار عملیات اجرایی طرح توسعه زراعت چوب انجام شود که بخشی از عملیات در قالب کمک های فنی، اعتباری و بخشی دیگر از طریق تامین نهال برای زارعان و کشتکاران و بخشی دیگر از محل منابع بودجه های عمرانی طرح های آبخوانداری و آبخیزداری با کشت گونه های صنعتی سریع الرشد محقق می گردد.

امین پور همچنین اظهار داشت: در ابعاد ظرفیت برنامه توسعه زراعت چوب اقداماتی از قبیل  برنامه ریزی برای استفاده از آب های غیر متعارف، برنامه ریزی برای ایجاد کارگاه های آموزشی و ترویجی زراعت چوب، پیگیری و تهیه بانک اطلاعات توسعه زراعت چوب، برنامه ریزی برای تولید نهال های سریع الرشد چوب‌ده، تقویت و راه اندازی تعاونی ها و تشکل های زراعت چوب، بکارگیری پتانسیل برنامه ریزی مدیریت جامع حوزه آبخیز، پرداخت حق بیمه در طرح های زراعت چوب و معرفی کلون های پرمحصول و سازگار صنوبر از جمله برنامه هایی است که  در قالب دستورالعمل اجرایی به استان ها ابلاغ شده است.

بدون برچسب

143 بازدید کل ، 6 امروز

  

تبلیغات

ارسال نظر

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر خود را ارسال کنید.

 • 1252154 50x50 - معرفی انواع فارسی بر نجاری و نحوه کار با ان

  معرفی انواع فارسی بر نجاری و نحوه کار با ان

  با در 2019-06-26 - 0 نظرات

  فارسی بر یکی از پر کاربرد ترین دستگاه های مورد استفاده در صنعت چوب است. فارسی بر یکی از اولین دستگاه هایی است که یک علاقه مند به چوب، اقدام به خرید آن می کند. در این نوشته به معرفی دستگاه فارسی بر، قابلیت ها و انواع فارسی بر مورد استفاده در نجاری خواهیم پرداخت. […]

 • 1749075 50x50 - تشریح اولویت‌ها در توسعه زراعت چوب/استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی

  تشریح اولویت‌ها در توسعه زراعت چوب/استفاده از ظرفیت بخش‌خصوصی

  با در 2019-06-27 - 0 نظرات

  مجری طرح توسعه زراعت چوب گفت: اولویت برنامه‌ریزی در توسعه زراعت چوب در برنامه ششم توسعه، به کارگیری ظرفیت‌های مالی و تخصصی بخش خصوصی به ویژه در صنایع چوب است. طالب امین پور گفت: با توجه به برنامه استراحت جنگل و ممنوعیت بهره برداری چوب از جنگل های شمال کشور، توجه به توسعه زراعت چوب […]

 • pm 5 50x50 - کاهش صدای کمپرسور هوا

  کاهش صدای کمپرسور هوا

  با در 2019-07-17 - 0 نظرات

  کاهش صدای کمپرسور هوا یکی از برنامه‌هایی است که شاید تا به حال چندین بار به آن فکر کرده باشید؛ اما این پروژه را تا به امروز انجام نداده‌اید. هرچند که شاید کمپرسور هوا به اندازه دیگر دستگاه‌های نجاری صدای زیاد ندارد؛ اما همیشه روشن شدن آن و روشن ماندن در مدت زمان طولانی موجب […]

 • urunDetay tickOil 50x50 - معرفی و خرید روغن چوب همل Hemel

  معرفی و خرید روغن چوب همل Hemel

  با در 2019-07-07 - 0 نظرات

  کمپانی همل در سال ۱۹۶۶ میلادی به عنوان یک شرکت ترکی / انگلیسی هلندی پایه‌گذاری گردید. از زمان تأسیس، حوزه تخصص و تجربه کمپانی همل محافظت چوب در برابر تجزیه، حشرات و تأمین انواع رنگ چوب و سیستم‌های جلادهی بوده است. در سال ۲۰۱۹ کمپانی همل وارد پنجاه و سومین سالگرد شروع فعالیت خود گردیده […]

 • ichoob.ir woodglue 8424 2 50x50 - ترفندها و نکته‌های استفاده از چسب چوب در نجاری

  ترفندها و نکته‌های استفاده از چسب چوب در نجاری

  با در 2019-07-17 - 0 نظرات

  چسب چوب یکی از محبوب‌ترین مواد برای اتصال دو قطعه چوبی است. شما می‌توانید با استفاده از چسب چوب یک اتصال سریع و قوی بین دو قطعه چوبی ایجاد کنید. استفاده از چسب چوب ترفندها و نکته‌های مخصوص به خود را دارد و دانستن راه‌های درست استفاده از چسب چوب، به شما برای داشتن یک […]