صنایع چوب ۱۰ نکته ای که قبل از برش با اره گرد بر باید بدانید - صنایع چوب ایران
نماد اعتماد الکترونیکی logo-samandehi
ارسال آگهی

۱۰ نکته ای که قبل از برش با اره گرد بر باید بدانید

مقاله ها 2019-05-12

amozeshe kharide Areh Amoodbor - ۱۰ نکته ای که قبل از برش با اره گرد بر باید بدانید

برش با اره گرد بر یکی از توانایی هایی است که هر فعال صنعت چوب باید به آن تسلط داشته باشد اره گرد بر یا اره دیسکی از قدیمی ترین اره های تولید شده توسط کمپانی های سازنده ابزار آلات برقی نجاری بوده است. انعطاف این اره برای انواع برش های غیر منحنی و برش انواع چوب ها و صفحات و قابل حمل بودن آن همواره مورد علاقه نجاران و علاقمندان به خویش سازها بوده است. در زمان استفاده از اره گرد بر هم مانند بسیاری دیگر از ابزارهای برشی در نجاری اگر اطلاعات و تجربه کافی از کاربری آن را نداشته باشید، می تواند به شدت خطرناک باشد. در این نوشته ده راهکار مفید و کارا که قبل از استفاده از اره گرد بر باید بدانید را بررسی خواهیم کرد.

بازرسی  قبل از برش با اره گرد بر

قبل از روشن نمودن دستگاه ابتدا باید موارد ایمنی دستگاه را مورد بررسی قرار دهید. گارد محافظ تیغه اره گرد بر را بررسی کنید که به راحتی و بدون گیر کردن حرکت کند. سطح تیغه اره و دندانه های آن را بررسی کنید. در صورت بر خورد با هر گونه شکستگی دندانه ها یا ترک در تیغه حتماً آن را تعویض کنید.

برای اره دیسک های شارژی از شارژ بودن باتری اطمینان حاصل کنید و در اره های غیر شارژی (سیمی) از سالم بودن کابل برق و کافی بودن اندازه سیم برای طول برش مطمئن شوید.

قبل از تعویض یا سفت کردن تیغه اره اگر اره گرد بر از نوع شارژی هست، باتری آن را جدا کنید و اگر سیمی است، دو شاخه را از برق جدا کنید.

تیغه اره را کنترل و بررسی کنیم

سرعت و کیفیت برش با اره گرد بر رابطه مستقیمی با سلامت و شرایط تیغه اره گرد بر دارد. هرگز با تیغه های کهنه، زنگ زده و آسیب دیده اقدام به برش نکنید. از تیغه مناسب برای برش چوب های سالید یا صفحه طبیعی استفاده کنید. تیغه های مخصوص برای برش هر دو متریال در بازار موجود هست و با راهنمایی فروشنده می توانید خرید کنید.

تیغه های با دندانه تنگستن کارباید معمولاً برای هر دو نوع متریال مناسب هستند. تیغه های مخصوص برش فلز یا سنگ و آجر و کاشی و سیمان نیز برای اره دیسکی قابل تهیه است. تیغه های برش چوب دارای دندانه کم تر و تیغه برش MDF دارای دندانه بیشتری هستند.

موقعیت و استایل مناسب برش را پیدا کنید

قبل از روشن کردن اره گرد بر مسیر برش را بررسی کنید. همیشه استایل و موقعیت مناسب برای برش داشته باشید. نیازی به فشار برای جلو بردن اره دیسکی نیست. فقط آن را به‌خوبی هدایت کنید. در برش دقت کنید کف اره دیسکی کاملاً روی کار نشسته باشد. در صورت مناسب نبودن تکیه گاه ممکن است اره از مسیر خارج شود.

دقت کنید کابل اره دیسکی در مسیر برش قرار نگیرد. علاوه بر سطح کار همیشه مسیر خروج تیغه از زیر کار را بررسی کنید. در اره دیسکی یا همان اره گرد بر معمولاً موتور در سمت راست و تیغه در چپ قرار گرفته است که برای راست دست ها مناسب تر است. نمونه هایی نیز برای چپ دست ها با موتور سمت چپ و تیغه در راست وجود دارد.

ichoob.ir Circle 71219 1 - ۱۰ نکته ای که قبل از برش با اره گرد بر باید بدانید

تکیه گاه و زیر کار مناسب انتخاب کنیم

برای برش با اره گرد بر نیاز به تکیه گاه مناسب است. به‌صورت معمول از خرک یا لبه میز برای این کار استفاده می شود. از بهترین و ارزان‌ترین گزینه ها برای برش صفحات استفاده از فوم های فشرده می باشد. فوم را زیر صفحه گذاشته، گونیا را بسته و پس از تنظیم عمق برش شروع به کات کردن ورق می کنیم. همیشه قبل از شروع به برش ناحیه زیر محل برش را بررسی کنید.

هنگام برش ورق ها روی میز، باید قسمت سنگین ورق روی میز باشد. در انتهای برش به دلیل سست شدن چوب امکان شکست و لب پر شدن چوب یا صفحه وجود دارد. برای چنین برش هایی آن را پیش بینی و مهار لازم را قرار دهید.

برش صاف و دقیق با گونیا

برای برش های دقیق و صاف می توانید از قید یا گونیا استفاده کنید. گونیای مخصوص اره گرد (اره نفوذی) در بازار قابل خرید هست (به همراه اره گرد بر معمولاً یک گونیا ال (L) شکل قرار دارد که این گونیا معمولاً تا ۱۵ سانتیمتر را پوشش داده و تنها برای برش هایی که یک سمت آن ها کاملاً صاف و گونیاست کاربرد دارد). می توانید از چوب یا تخته ای صاف به گونه ای که گونیای اره گرد بر را به‌خوبی پشتیبانی کند هم استفاده کنید.

برای چنین برشی اندازه را با احتساب فاصله تیغه تا لبه اره گرد بر؛ روی صفحه ای که قصد برش آن را دارید نشانه گذاری کنید. قید را به وسیله گیره یا پیچ دستی به ابتدا و انتهای آن بسته و برش نمایید.

براش برش های عرضی کوتاه (Cross Cut) می توانید از گونیا لبه دار برای هدایت اره گرد بر و برش دقیق استفاده کنید.

در قاب زیرین یا تکیه گاه اره گرد بر و در جلوی تیغه برش دو شیار با دو عدد ۰ و ۴۵ دیده می شود. عدد صفر نشانگر برش صاف و قائمه هست و تنظیم صفحه بر روی گزینه ۴۵ درجه، برای برش ۴۵ درجه مناسب می باشد.

ichoob.ir Circle 71219 2 - ۱۰ نکته ای که قبل از برش با اره گرد بر باید بدانید

استفاده از اره گرد بر در برش های عمودی

در برش با اره گرد بر در حالت عمودی می توانید از وزن اره گرد بر استفاده کرده و برش ها را از بالا به پایین انجام دهید. در این برش ها تنها اره گرد بر را کنترل کنید تا برش به درستی انجام شود.

 محکم نمودن پیچ ها

در گرد بر پیچ هایی (معمولاً خروسکی) برای تنظیم زاویه و عمق برش وجود دارد. پس از تنظیم عمق و زاویه برش حتماً این پیچ ها را سفت و محکم کنید. شل شدن این پیچ ها حین کار بسیار خطرناک خواهد بود. حتماً قبل از تنظیم عمق یا زاویه پریز برق یا باتری را از اره دیسکی جدا کنید. هنگام تنظیم عمق برش دقت کنید بیش از ۵ میلی‌متر عمیق تر از ضخامت کار نباشد.

دو آپشن خوب!

استارت نرم (Soft Start) و ترمز الکترونیکی دو آپشن خیلی خوب برای گرد بر های برقی می تواند باشد. مخصوصاً در استارت نرم با کاهش ضربه ناشی از استارت باعث امنیت بالاتر اپراتور و سلامت بیشتر دستگاه می شود.

ایمنی ایمنی ایمنی!

اره گرد بر یک وسیله برنده و بسیار خطرناک است. با توجه ساختار این اره پاشش خورده چوب های برداشت شده به سمت بدن و صورت اپراتور هست. استفاده از عینک و ماسک برای این اره و سایر ابزارهای برقی برنده در نجاری توصیه می شود.

بدون برچسب

13 بازدید کل ، 1 امروز

  

تبلیغات

ارسال نظر

شما باید وارد شوید تا بتوانید نظر خود را ارسال کنید.

 • a7fbf831131540d0bf416e0b9a418f2b 50x50 - تقاضای جهانی مبلمان رشد صادرات بخش تولید در چین را افزایش می دهد

  تقاضای جهانی مبلمان رشد صادرات بخش تولید در چین را افزایش می دهد

  با در 2019-03-29 - 0 نظرات

  مبلمان تقاضای جهانی مبلمان، رشد صادرات بخش تولید در چین را افزایش می دهد.همانطور که بیشتر جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می کنند، اغلب آنچه که می تواند فضای شلوغ را به یک خانه منحصر بفرد تبدیل کند، مبلمان داخلی است.بیشتر کشورهای صادر کننده عمده مبلمان در دنیای غرب قرار دارند. استثنائات این موضوع […]

 • 2991406 50x50 - تولید نی های کاملا تجزیه شونده از چوب

  تولید نی های کاملا تجزیه شونده از چوب

  با در 2019-04-03 - 0 نظرات

  چوب  نی های پلاستیکی در نقاط مختلف جهان برای نوشیدن مایعات کاربرد گسترده ای دارند و میلیاردها قطعه از آنها تولید می شود. اما هر یک از این نی ها برای رعایت نکات بهداشتی تنها یک بار مورد استفاده قرار می گیرند و لذا به طور گسترده محیط زیست را آلوده می کنند. یک شرکت […]

 • 2323276 50x50 - مبل قم در آستانه جهانی شدن

  مبل قم در آستانه جهانی شدن

  با در 2019-03-31 - 0 نظرات

  خبرگزاری مهر ، گروه استان ها – سمانه سادات فقیه سبزواری: مبل از جمله کالاهایی است که از سال های دور برای راحتی در زندگی طراحی و مورد استفاده قرار گرفته و در طول این زمان ها با تغییرات محسوسی مواجه بوده است. قدمت این صنعت در قم به بیش از نیم قرن گذشته باز […]

 • Woodworking RBC1 50x50 - آینده صنعت چوب و مبلمان ایران در گرو برداشتن دو گام تاریخی

  آینده صنعت چوب و مبلمان ایران در گرو برداشتن دو گام تاریخی

  با در 2019-04-07 - 0 نظرات

  امروز برای دست اندرکاران صنعت چوب و مبلمان جای هیچگونه تردید نیست که زیر ساخت ها ، ظرفیت ها و قابلیت های این بخش از صنعت کشور به سطحی فراتر از مقیاس های بازار ملی دست یافته و همین امر فارغ از رکورد نسبی حاکم بر بازار مصرف ، فضای شدیدا رقابتی میان تولید کنندگان […]

 • l gallery 50x50 - افزایش قیمتی برای مبلمان نداریم

  افزایش قیمتی برای مبلمان نداریم

  با در 2019-03-31 - 0 نظرات

  رئیس اتحادیه درودگران و مبل سازان گفت: باتوجه به ایام پایانی سال، افزایش قیمتی برای مبلمان نداریم.عبدالحسین عباسی رئیس اتحادیه درودگران و مبل سازان در گفت وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ،درباره آخرین وضع بازار مبلمان گفت: باتوجه به ایام پایانی سال، افزایش قیمتی برای مبلمان نداریم و بازار این صنف […]